EU GENERAL SAFETY REGULATION

Avrupa yollarında çok sayıda ölüm;

2019'da Avrupa'daki karayolu trafiğinde yaklaşık 22,800 kişi hayatını kaybetti ve belgelenen karayolu ölümleri 2010'a göre neredeyse %25 azalmış olmasına rağmen, azalma hızı önemli ölçüde yavaşladı. Avrupa Birliği'nin 2010 ile 2020 arasında karayolu kazası kurbanlarının sayısını yarı yarıya azaltma amacı artık gerçekleşmesi zor görünüyor. Güncel istatistikler ayrıca, kentsel alanlarda, tüm kaza ölümlerinin yaklaşık %70'inin yaya ve bisikletçiler gibi korumasız yol kullanıcıları olduğunu göstermektedir. AB'nin toplam karayolu ölümlerini önemli ölçüde azaltmak ve özellikle yaya ve bisikletlileri daha iyi korumak amacıyla, AB etkili bir önlem paketi olan (GSR) Genel Güvenlik Yönetmeliği'ni benimsemiştir.

Genel Güvenlik Yönetmeliği (GSR) Nedir?

AB'nin 27 Kasım 2019'da kabul ettiği bir düzenlemedir. Bu yönetmeliğin temel amacı, AB'deki ölümler, ciddi yaralanmalar ve kazaların sayısını önemli ölçüde azaltmaktır. Bu hedefi gerçekleştirmek için, yeni araçlarda en son güvenlik teknolojilerini standart ekipman olarak zorunlu hale getirilmesi öngörülmüştür. Bu teknolojiler arasında alkol metreler, akıllı hız yardımcıları, lastik basıncı izleme sistemleri, şerit değiştirme yardımcıları ve çeşitli diğer akıllı sürücü destek sistemleri bulunmaktadır. Bu gereklilikler,(M,N) yolcu araçları, hafif ticari araçlar, otobüsler ve ağır ticari araçlar için geçerlidir. Ayrıca, farklı araç türlerine ek güvenlik gereksinimleri getirilmiştir. Bu yeni gereksinimler, AB tip onayı için yeni araç modelleri ve araç kayıtları için aşamalı olarak uygulanacaktır. Bu yönetmelik, AB'nin trafik güvenliğini artırmak ve Avrupa'daki yolların daha güvenli hale gelmesini sağlamak için önemli bir adımdır.

Hafif ve Ağır ticari araçlar için özel güvenlik gereklilikler;

Kent trafiğinde hafif ve ağır ticari araçlar; Yayalar, bisikletliler ve scooter kullanıcıları gibi savunmasız yol kullanıcıları arasında ciddi sürekli olarak kazalar meydana gelmektedir. Bu nedenle, minibüsler, otobüsler, kamyonetler, kamyonlar ve ağır ticari araçlar için güvenlik sistemlerinin zorunlu olarak kurulması, GSR'nin genel gereksinimleri 7 Temmuz 2024 itibari ile tüm araları kapsamaktadır.

İ4 Bilişim; GSR'ın tüm araç tiplerinde, (OEM) üretici ve üstyapıcıların (2. ÜRETİCİ) ihtiyaç duyduğu komponentlere uçtan uca çözümler sunmaktadır. STU onayı almış, HOMOLOGASYON'a hazır, CYBER SECURITY uyumlu, STANDALONE veya FULL paket çözümlerimiz için daha fazla bilgi almak üzere;

oem@i-four.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

(GSR) YAKIN TAKVİM
Resim 1
İ4 BİLİŞİM OLARAK ÇÖZÜM SAĞLADIĞIMIZ GENERAL SAFETY REGULATION ÇÖZÜMLERİ
PDF İndir
BSIS – Blind Spot Information System – UNCE R151

Sistem, M ve N Sınıfı araçlarda, araçların sağ veya sol yönlerinde, (trafik yönü ve koltuk yönüne göre bu yönler değişmektedir.) araçların ön ve arka kısımlarında kalan kör noktalarda, araçların ön yönünde 7 metre, araç uzunluğu dahil geri yönünde 30 metrelik bir alanı 4,5 metrelik bir genişlik mesafesinde kalan savunmasız yol kullanıcılarını tespit ederek sürücülerin görsel ve sesli olarak uyarılmasını sağlar.

Resim 2
MOIS – Moving of Information System UNCE R159

Sistem, M ve N sınıfı araçlarda, araçların ön kısmında bulunan savunmasız yol kullanıcıları risklere karşı korumak üzere tasarlanmıştır. Araçların 3,7 metre önlerinde kalan savunmasız yol kullanıcılarını, araç 0 km de dahil savunmasız yol kullanıcılarına karşı sürücüyü görsel olarak uyarması veya araç tipine bağlı olarak acil frenlemesini sağlamaktadır.

Resim 3
ISA – Intelligent Speed Asist UNCE R 1958

ISA, araçların hızını izlemek ve kontrol etmek için kullanılan bir sistemdir. Bu sistem, aracın bulunduğu bölgedeki hız sınırlarını algılar ve sürücüyü bu sınırlara uygun olarak sürüş yapmaya teşvik eder. Bazı durumlarda, ISA doğrudan aracın hızını sınırlayabilir veya sürücüyü uyarmak için görsel veya işitsel uyarılar verebilir. Regülasyon 27+1 Avrupa ülkesini ve Avrupa Tip onayı ile üretilecek ülkeleri kapsamaktadır. Kamera ile yoldaki işaretlemeler ile yerleşik bir harita alt yapısı ile çalışır. Harita markaları Tom Tom ve HERE’dır.

Resim 4
LDWS– Line Departure Warning System UNCE R130

LDWS, “Şerit Ayrılma Uyarı Sistemi” de regülasyonun bir parçasıdır. Bu sistem, aracın şeritler arasında seyahat ederken sürücüyü olası bir şerit ihlali konusunda uyarır. Genellikle kamera veya sensörler aracılığıyla şeritleri algılar ve eğer araç şeritlerden herhangi birine yaklaşır veya şerit değiştirirken sinyal kullanılmazsa sürücüyü uyarır. Bu uyarılar genellikle görsel, işitsel veya titreşimli uyarılar şeklinde olabilir. LDWS, sürücünün dikkat dağınıklığı veya yanlışlıkla yapılan manevraları tespit ederek kazaları önlemeye yardımcı olur.

Resim 5
DDAW– Driver Drowsiness and Attention Warning

Sürücü Uyuşukluk ve Dikkat Uyarısı sistemi, sürücünün uyanıklığını değerlendiren ve gerektiğinde uyaran bir sistemdir. Karolinska üniversitesi tarafından bir skala ile hazırlanmıştır. Bu sistem sürücünün yüzüne bakan bir kamera ile anlık durumunu analiz ederek uyku ve yorgunluk durumuna göre sürücüyü sesli ve görsel olarak ikaz etmek üzerine çalışır.

Resim 6
REVERSING DETECTION SYSTEM – R-158

Regülasyonun tariflemiş olduğu ölçülerde araçlarda geri manevra sırasında; sensörler, kamera ve monitör opsiyonları ile yine regülasyonun tarifine uygun biçimde görsel, ve işitsel uyarı sağlar.

Bu sistem, sürücülere aracın geri manevra yaparken veya park alanından çıkarken çarpışmaları önlemek için aracın arkasındaki kişiler veya nesneler hakkında bilgi sağlar.

Resim 7 Resim 8